Informacje dla mieszkańca Rzgowa

Selektywna zbiórka odpadów

W dzisiejszych czasach wszyscy wytwarzamy śmieci, przez co wysypiska są przepełnione. Dzięki segregacji ograniczamy ilość odpadów komunalnych (zwłaszcza szkodliwych) na składowiskach.

Recykling pozwala ograniczać eksploatację surowców naturalnych, takich jak: drzewa, piach, wapień, aluminium. Z odzyskanych surowców ponownie wytwarza się szkło, metal, papier oraz regranulat PET służący np. do produkcji polarów, włókien sztucznych i paliw alternatywnych.

Wystarczy zapoznać się z podstawowymi regułami dotyczącymi segregacji odpadów, by zacząć postępować zgodnie z nimi.

 

Worek zielony (szkło) – worek o pojemności 120l.

 Wrzucamy:

butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

 

 Ważne! Nie wrzucamy, m.in.:

porcelana i ceramika, szkło stołowe, żarówki, lampy neonowe, fluorescencyjne i rtęciowe, żarówki, reflektory, izolatory, szkło żaroodporne, szkło okularowe, szyby samochodowe i okienne, szkło stołowe, doniczki, lustra, ekrany i lampy telewizyjne, fajans, ekrany i lampy telewizyjne, lustra, szyby samochodowe.

Zadbaj o czystość szkła i nie tłucz go przed wrzuceniem do pojemnika. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów by powstał z niego kolejny produkt. Wytwarzanie produktów pochodzących z recyklingu szkła jest mniej energochłonne.

 

Worek niebieski (papier) – worek o pojemności 120l.

 Wrzucamy:

gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, papier szkolny, biurowy, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania.

 

 Ważne! Nie wrzucamy, m.in.:

kartony i tektura pokryta folią aluminiową (np. opakowania typu tetra pak po mleku, napojach), tłusty i zabrudzony papier (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu, kartony po mleku czy po napojach ), kalki; papier termiczny i faksowy, tapety, odpady higieniczne (np. waciki, podpaski, pieluchy).

 

Worek żółty (tworzywo sztuczne) –worek o pojemności 120l.

Wrzucamy:

puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe zakrętki, folia i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia).

 

Ważne! Nie wrzucamy, m.in.:

butelki po olejach spożywczych i samochodowych, opakowania po olejach spożywczych czy silnikowych, smarach, styropian, guma, butelki z jakąkolwiek zawartością, puszki po farbach czy baterie, opakowania po aerozolach, lekach, opakowania po środkach chwasto- czy owadobójczych, sprzętu AGD.

Zgnieć butelki przed włożeniem ich do pojemnika. Korek powinniśmy odkręcić przed

wyrzuceniem plastikowej butelki.

 

Worek brązowy (odpady zielone ulegające biodegradacji) – worek o pojemności 120l.

Wrzucamy:

liście, skoszona trawa, drobne gałęzie, odpady organiczne z kuchni.

 

Ważne! Nie wrzucamy, m.in.:

Odpady ulegające biodegradacji pochodzące z przyciętych lub ściętych krzewów i drzew (pochodzących z ogrodów i sadów) należy przekazać przedsiębiorcy, który odbierze je za dodatkową opłatą.

 

Worek czarny (popiół) – Worek o pojemności 60l.

Wrzucamy:

zimny popiół bez dodatku gwoździ bądź innych rzeczy umożliwiających rozerwanie się worka

 

Ważne! Nie wrzucamy, m.in.:

gorącego popiołu, popiołu z dodatkiem ostrych przedmiotów (np. gwoździ pochodzących z palonych desek)